Książki o bonsai

Bonsai - Harry Tomlinson
Książka to niezbędnik na start dla każdego. Nabywanie kolejnych jednak mija się z celem. W pozycjach wydanych w języku polskim informacje się powielają i kupując kolejną trudno o nową wiedzę, a w większości przypadków nawet fotografie nie są szczególne. Przynajmniej oceniając te, które przeszły przez moje ręce. Warto w swojej podręcznej biblioteczce posiadać dwie (z dostępnych w języku polskim).

Kompletną wiedzę w podstawowym zakresie zawiera ogólnodostępna książka Harry Tomlinsona o tytule „Bonsai” (co ciekawe – każda książka na ten temat ma identyczny tytuł ;)), z subtytułem „Wszystko o sztuce i pielęgnacji bonsai”. Zdjęcia są miłym dopełnieniem – duża ilość dobrej jakości fotografii, które zachwycają i inspirują. Na 224 stronach autor zawarł pakiet informacji o sztuce bonsai – od rozmnażania roślin poprzez opis pielęgnacji i opisy wielu gatunków. Każdy opis gatunku zawiera szczegółowy opis cech drzewka, wymagań, polecane style w jakich powinien być prowadzony, opis dopasowanej do niego donicy. Omówione zostały właściwie wszystkie aspekty sztuki bonsai – formowanie, przesadzanie, dobór donicy, walka ze szkodnikami. Autor opisuje zarazem aspekty praktyczne i artystyczne.
Cena to około 80 zł. Książka wydawnictwa Wiedza i Życie z 2005 roku, a późniejsze wydanie z 2009 roku ukazało się nakładem wydawnictwa Hachette.
Minusem jest to, że jest mało poręczna – rozmiar trochę większy niż A4 (23 x 28 cm).

Bonsai - Andrzej Płochocki

Dopełnieniem powyższej jest ceniona książka „Bonsai” polskiego autora – Andrzeja Płochockiego. Niestety wydano ją tylko raz w roku 1990 przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne bez wznowień, mimo dużego zainteresowania. Nabyć ją można wyłącznie używaną w serwisach aukcyjnych (Allegro i Świstak) za około kilkadziesiąt złotych.
192 strony z małą ilością ilustracji i tylko kilkoma kolorowymi, ale za to wiele wartościowej treści. Także omawia właściwie wszystkie aspekty uprawy bonsai, jednak w inny sposób niż książka Harry Tomlinsona.
Książka jest poręczna, wielkości małego zeszytu (15 x 21 cm).

Chyba jedyna książka o bonsai polskiego autora, a zatem z poradami dostosowanymi do naszych uwarunkowań klimatycznych.

Obie książki zostały przystępnie napisane, stopniowo wprowadzają w temat krok po kroku. Ilustracje dopełniają informacji o stylach formowania, technikach kształtowania i innych praktycznych kwestiach, w których ciężko byłoby się oprzeć wyłącznie na słowie pisanym.

Zatem powodzenia w zdobyciu książek i ubogacającej lektury.
Jeżeli ktoś zna inne ciekawe książki warte uwagi to prośba o info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *