Mame bonsai czyli mini bonsai

Mame bonsai
Mame bonsai, minaturowa sosna
Bonsai to miniaturyzacja drzew i krzewów, czasem całego krajobrazu…, a „mame bonsai” to najmniejsze bonsai. Wedle klasyfikacji rozmiarów są to okazy do 2,5 cm wysokości (1 cal) nazwane Keshi-tsubu i trochę większe – od 2,5 do 7,5 cm (do 3 cali) noszące nazwę Shito. Rozmiar drzewka mierzony jest od ziemi. Słowem miniaturyzacja miniaturyzacji ;)

Maleńkie okazy budzą wyjątkowy zachwyt, jednak wymagają więcej uwagi – w tak małym pojemniku mieści się niewielka ilość ziemi i trzeba szczególnie dbać o regularne podlewanie i nawożenie.

Na pewno nie sprawi problemu znalezienie miejsca na ustawienie tych wyjątkowych drzewek. Tak małą powierzchnią dysponujemy na każdym balkonie czy tarasie – trzeba raczej zadbać o ich odpowiednią ekspozycję, by wizualnie nie zginęły wśród innych roślin.

Mini bonsai w skorupie orzecha włoskiego
"doniczka" ze skorupy orzecha włoskiego
Doniczki do mame bonsai są rzadko spotykane, ciężko je kupić. Szukajmy jednak rozwiązań a nie problemów ;) Ciekawym (i darmowym!) rozwiązaniem będzie próba stworzenia doniczki z ładnej skorupy od orzecha włoskiego. Najlepiej gdy będzie gruba skorupa i wyłupiona tylko w części, a nie wpół. Nie zapomnijmy o otworze drenażowym w dnie! Do tego przyda się wiertarka. Na zdjęciu obok efekt takiej próby.
Donice do mame bonsai zakupisz w internetowym sklepie wysyłkowym Palmatum.

Na fotografii poniżej piękny klon palmowy w jasnoniebieskiej donicy kontrastującej z jaskrawymi zielonymi liśćmi. Dzięki kolorowi ulistnienia i dobrze dobranej donicy nie da się przeoczyć tego drzewka mimo jego małych rozmiarów.

młody klon palmowy jako mame bonsai
młody 3-letni klon palmowy jako mame bonsai wysokości 15cm

4 komentarzy - “Mame bonsai czyli mini bonsai

  1. Mame bonsai są super. Mają jednak małą wadę – trudno utrzymać wilgotność podłoża. Ale ja mam na to świetny i prosty sposób. Trzymam je ustawiając na szerokiej tacy wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i żwiru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *