Ekspozycja bonsai w ogrodzie, ogród bonsai

Rozważam jak zaaranżować przestrzeń dla drzewek bonsai w ogrodzie. Zależy mi aby nie tylko same okazy były interesujące ale przestrzeń wokół nich, ich sposób prezentacji. By nie był to tylko zbiór poustawianych doniczek jedna obok drugiej.

Zatem do dzieła! Kilka inspiracji wyszukanych w internecie. Jest ich na tyle, że teraz z kolei trudno wybrać. Przestrzeń do zagospodarowania niestety jest ograniczona ;)

Schody – symbolicznie i dosłownie

Półki z bonsai na starych schodach

Urzekło mnie to rozwiązanie w swojej prostocie i tym jak daje możliwość wykorzystania dosłownie każdej przestrzeni. Rośliny prezentują się na prawdę dobrze. Jest do nich łatwy dostęp. Schody możemy ustawić przy ścianie, przy ogrodzeniu, a także w dowolnym miejscu zapewniając im tylko stabilną podporę (pręt zbrojeniowy, drewniany słupek). Jeśli przypadkiem mamy możliwość uzyskać skądś stare drewniane schody – idealnie. Jeśli nie – wystarczy zakupić kilka desek. Konstrukcja nie musi być tak solidna jak prawdziwe schody – w końcu nikt po nich stąpać nie będzie :) Stopnie warto by były nawet znacząco szersze, tak by pomieścić większe donice.

Zdjęcie (z bloga https://valavanisbonsaiblog.com/2015/09/20/5588/) wykonane w ogrodzie Mel Goldstein w Cleveland, Ohio w Stanach Zjednoczonych.

Na podwyższeniu i gdziekolwiek

Rozwiązanie jeszcze prostsze niż poprzednie za schodami. Według mnie bardzo elegancki sposób prezentacji drzewek bonsai. Poza tym ogromną jego zaletą jest możliwość montażu właściwie w każdym miejscu. Koszt znikomy. Prosta instalacja.
Kilka wariantów tej metody przypadło mi do gustu.

Jedna z nich to prosty pień drzewa wbity w ziemię. Na tyle gruby by był solidną podporą. Na nim w wersji prostszej kawałek odpowiednio szerokiej deski. W wersji bardziej artystycznej – „plaster” wycięty w poprzek szerokiego pnia drzewa. Najlepiej o mocno nieregularnych kształtach. Wtedy najciekawiej się prezentuje. Na tej konstrukcji stawiamy nasz ulubiony okaz bonsai :) Kolejna zaleta tej aranżacji, to drzewko, które może być umieszczone wyżej, nawet na poziomie wzroku. Rozmieszczenie drzewek na różnym poziomie pozwoli nam na prezentację ich większej ilości na tej samej przestrzeni. Jak na zdjęciu poniżej. Zyskujemy też przestrzeń na poziomie ziemi.

Ekspozycja bonsai na słupkach

Ekspozycja bonsai na słupkach

Ekspozycja bonsai na słupkach

 
Drugi sposób ekspozycji to po prostu odwrócona szeroka karpa (podstawa pnia drzewa z częścią systemu korzeniowego) wysokości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów. Na niej stawiamy donicę z drzewkiem. Taki pień warto aby był wyższy i wkopany dla zachowania stabilności lub osadzony np. poprzez połączenie z podłożem prętem zbrojeniowym, który głęboko umieścimy w gruncie i wwiercimy w pień. Ekspozycja ma naturalny charakter. Lepiej prezentują się pnie drzew o grubej spękanej korze jak dębów niż o gładkim pniu jak buk, lipa czy młodsze sosny.

Bonsai na starych podstawach pni drzew

 
Eleganckim rozwiązaniem i trwalszym jest kamień. Niestety też dużo droższym. I cięższym w transporcie, modyfikacji miejsca w ogrodzie ;)
Nic nie stoi na przeszkodzie aby łączyć te rozwiązania.

Prezentacja bonsai na kamiennych elementach

 

Stoły, ławy

Drzewka bonsai na stołach Najprostsza w realizacji metoda ekspozycji drzewek bonsai. Choć najmniej elegancka. Dobór materiałów dowolny. Jednak materiały naturalne, kamień, drzewo (ładna deska, pień drzewa jako podstawa) nadadzą uroku tej prostej instalacji. Trudno tu coś więcej się rozpisywać ;) Koniecznie jednak trzeba pamiętać o solidnym montażu.

Zaciszny kąt bonsai

Miejscem bardzo praktycznym w uprawie dla naszych drzewek i zarazem możliwym do eleganckiej aranżacji będzie „zakątek bonsai” gdzieś w naszym ogrodzie. To przestrzeń osłonięta od wiatru. Pozwoli także chronić rośliny przed zbyt mocnym i długim operowaniem słońca. Może okazać się, że na naszej działce nie mamy przestrzeni półcienistej lub zacienionej. Możemy ją po prostu stworzyć aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju.
Nie jest to żadna solidna konstrukcja. Najważniejsze aby zapewniała odpowiedni dostęp światła. Przy pełnym wykończeniu ścian lub jednego z boków zakątka odpowiedni będzie poliwęglan, z którego budowane są ściany szklarni. Drzewka dobrze będą prezentować się na tle maty wiklinowej, bambusowej czy trzcinowej. Naturalne materiały także osłonią od wiatru i nadmiernego słońca, a przy tym dużo lepiej wyglądają.
Najprościej będzie przeznaczyć miejsce na kącik bonsai w rogu działki gdzie już mamy zapewnione dwa boki.
Na upalne dni i na czas ulewnych opadów można przewidzieć rozkładane zadaszenie.
Zakątek bonsai

Zabezpieczenie stabilności drzewek

Kiedy już drzewko stanie na dedykowanej mu konstrukcji musimy koniecznie zabezpieczyć je aby nie spadło od silniejszego podmuchu wiatru lub przy potrąceniu. Sposób jest niezmiernie prosty. Wystarczy obwiązać donicę wraz z podstawą po obu stronach pnia. Solidnym ale delikatnym sznurkiem. Nie drutem, aby nie wrastał się w korzenie, pień i nie uszkodził rośliny. Widać to na poniższym zdjęciu.

Mocowanie drzewek bonsai w ogrodzie

 
Życzę wiele przyjemności z projektowania i szykowania miejsca, gdzie będą stać nasze drzewka bonsai. Pamiętajmy o ich wymaganiach oświetleniowych przy tym. I niech cieszą oczy! Masz jeszcze inny pomysł na prezentację drzewek bonsai na zewnątrz? Podziel się w komentarzu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *