Twoja własna planeta bonsai

Kto nie zna Małego Księcia i nie pamięta jego małej planety? Bał się, że wyrosną na niej baobaby. Był też inwestor pałający chęcią posiadania planet. Znamy wszyscy tę historię. Właśnie teraz mi się ona przypomniała. Każdy ma możliwość posiadać swoją własną małą planetę, o którą będzie dbać jak Mały Książę. Zauroczyłem się tą ideą! Stwórz własną gwiazdę i wypowiedz życzenie :) Autorzy projektu sami opowiadają tę historię w przepiękny, wręcz magiczny sposób. Jeżeli angielski nie jest barierą – zachęcam do zapoznania się z oryginałem.

W czym rzecz? W serwisie internetowym Kick Starter wspierającym początkujące projekty (tzw. startupy) trafiłem na niesamowite przedsięwzięcie związane z bonsai – Air Bonsai. Portal ten prezentuje projekty i prowadzi społeczną zbiórkę funduszy potrzebnych na ich uruchomienie. W zamian właściciele realizujący dany pomysł oferują wspierającym (zależnie od kwoty) zazwyczaj swoje usługi, produkty – w przedsprzedaży, szczególnie przygotowane itp.

Na wyspie Kyushu na południu Japonii narodził się pomysł stworzenia małej planety, nazwanej przez Hikaru Hoshi i Masanori Imayoshi (dwóch gości, którzy określają siebie jako Hoshinchu Team) „little star” czyli po prostu „mała gwiazda”. Składa się ona z „małej gwiazdy”, naszej miniaturowej planety, na której posadzone jest drzewko bonsai i z energetycznej podstawy wykonanej z białej tradycyjnej porcelany (lub ręcznie w niepowtarzalnym stylu). Sama planeta składa się z zielonej części (kula mchu na gąbce florystycznej) i ziemi lub z bardzo lekkiej białej skały wulkanicznej wypełnionej ziemią. I oczywiście posadzone w tym piękne miniaturowe drzewko bonsai. Maksymalny ciężar planety to 0,3 kg.

AKTUALIZACJA: oficjalna strona air-bonsai Hoshinchu: hoshinchu.com

Podstawa magnetyczna Air Bonsai

Każda mała planeta bonsai jest niepowtarzalna – jak gwiazda w kosmosie.

Twórcy samodzielnie w ręcznym procesie produkują różnorodne donice do lewitujących bonsai na miejscu przeprowadzając staranny proces wypalania gliny. Jest to długi proces, gdzie kluczowy jest dobór właściwej temperatury. Jak sami określają ten czas – czekają i modlą się.

Jakim sposobem nasza prywatna planeta utrzymuje się w powietrzu? Górna część, nasza „planeta”, jak i podstawa, swoje działanie opierają na polu magnetycznym. Podstawa posiada zasilacz. Planetę możemy wprawić w ruch. Czyli jest opcja samego lewitowania lub lewitowania wraz z obrotem. Nie zapominajmy, że cały urok to żywe drzewko, które pielęgnujemy i zgodnie ze sztuką musimy między innymi podlewać.

W krótkim, niespełna 3-minutowym, wideo autorzy prezentują zasady działania, a także dostępne opcje. Dwie opcje dla kuli – z mchu lub ze skały wulkanicznej i dwie opcje podstawy – ręcznie wykonywana i standardowa.

Można nabyć gotowe zestawy do stworzenia własnej małej planety.
Zestawy nie zawierają roślin – tu musimy samodzielnie posadzić drzewko lub skorzystać z pomocy osób posiadających doświadczenie w dziedzinie bonsai. Regulacje eksportowe zabraniają wysyłki roślin poza granice Japonii.
Air Bonsai przykłady

Myśl przewodnia pomysłodawców:
Jesteśmy przekonani, że „Air Bonsai” obrazuje planetę Ziemię.
My żyjemy na tej Ziemi.
Sami jesteśmy Planetami.
Modlimy się za ludzkość by powzięła w opiekę tę gwiazdę (Ziemię), na której żyjemy.

Uwielbiam dobrze opowiedziane historie. Tu twórcy Air Bonsai przedstawili ją w magiczny, niepowtarzalny, ujmujący sposób. Piękna opowieść, z świetnej jakości zdjęciami i inspirującymi nagraniami.
Więc jeszcze jedno wideo ukazujące proces, w dużej mierze powstawania pięknych donic-podstaw:

W chwili tworzenia tego wpisu na blogu pozostały 32 dni, w ciągu których możemy wesprzeć ten projekt przed jego startem – już drobną kwotą nawet 1 USD. Przy wsparciu 10$ będziemy otrzymywać elektroniczną wersję gazetki na temat Air Bonsai. W podziękowaniu za wsparcie w wysokości 25$ otrzymamy koszulkę typu t-shirt. Wsparcie w wysokości 15$ – „planeta” z mchu, a 30$ „planeta” z białej skały wulkanicznej. Już za 200$ (około 820 zł) otrzymamy lewitującą kulę i magnetyczną podstawę z białej porcelany.

źródło:
www.kickstarter.com/projects/1280002828/air-bonsai-create-your-little-star
oficjalna strona:
hoshinchu.com

3 komentarzy - “Twoja własna planeta bonsai

  1. Cześć Thario
   Skąd wiesz, że to Polacy? Słowo na ten temat nie widziałem :P Chyba, że bierzesz w tym udział to od razu się pochwal :) Jak by nie było chętnie z chłopakami porozmawiałbym aby w naszym sklepie się takie pojawiły, warto porozmawiać.

   Trochę trąci powieleniem pomysły ale niezmiennie i tak jestem zauroczony tą ideą.

   Dzięki za info w każdym razie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *